Spar momsen det første år ved at skifte til årsmedlemskab senest 31/12. Du får samtidig et skattefradrag på 1.750 kr.
Hvad sker der – og hvorfor?
Samtidig med at regeringen fjerner afgifter på sukker, slik og kaffe, implementeres et nyt EU-direktiv, som pålægger staten at opkræve moms på fitness, tankesport, guitarundervisning m.m. for personer over 29 år.
For at afbøde effekten gives der et ligningsmæssigt fradrag på 1.750 kr.,
Til sammenligning har Sverige valgt en moms på 6% på fitness og giver samtidig et fradrag på 5.000 kr. … Det danske krav er dog 25%, og det er – desværre – en virkelighed, vi er forpligtet til at indordne os under.
Hvad betyder det for dig som medlem i KAATSU Fitness?
Vi har gjort det så enkelt som muligt at se, hvad ændringen betyder for dig.
Er du i tvivl om noget, er du altid velkommen til at kontakte os på info@kaatsufitness.dk eller i dit lokale center
🔹 Er du 29 år eller yngre?
For dig betyder ændringen ingenting i første omgang. Dit medlemskab fortsætter til samme pris som hidtil.
Når du fylder 30 år, vil dit medlemskab stige med 25%.
Hvis du fylder 30 i løbet af 2026, kan du derfor med fordel skifte til eller forlænge et årsmedlemskab inden 31/12-2025 og dermed sikre dig den gamle pris i et helt år mere.
Læs mere under Årsmedlemskab nedenfor.
Standard Månedsmedlemskab
(2for1 særskilt afsnit længere nede)
Hvis du ikke foretager dig noget, vil dit medlemskab stige med 25% fra 1. februar 2026 **
Grunden til, at ændringen først gælder fra februar, er, at betalinger trækkes sidste dag i måneden.
Da januar-betalingen trækkes 31/12, er denne (forud)betaling fritaget for moms.
Det du kan gøre:
Skift til årsmedlemskab inden 31/12-2025 – så sparer du både momsen (25%) og får ekstra rabat på medlemskabet:
- Dagsmedlemskab: 600 kr. rabat + 1.047 kr. moms
- Fuldt medlemskab: 1.200 kr. rabat + 1.647 kr. moms
Samlet besparelse:
- Fuldt medlemskab: 2.997 kr.
- Dagsmedlemskab: 1.647 kr.
** Hvis du er nyt medlem (indmeldt efter 1. oktober),
vil dit medlemskab først blive pålagt moms efter udløbet af bindingsperioden.
Eksempel:
Indmeldt i november → bindingsperiode 3 måneder + opsigelse løbende måned + 1 måned =
moms på abonnementet fra 1. april.
🔹 Undtagelser og særlige medlemskaber
Rabatterede produkter
Har du et rabatteret medlemskab (f.eks. via Ældre Sagen eller et 2for1-medlemskab), kan rabatter ikke kombineres.
2for1-medlemskab
Der er allerede indbygget rabat (to træner for én pris).
Ved skift til årsmedlemskab sparer du derfor ”kun” momsen (25%). (Alternativt kan du skifte til et standard medlemskab).
Samlet besparelse:
- Fuldt medlemskab: 1.797 kr.
- Dagsmedlemskab: 1.047 kr.
Ældre Sagen
Ved omlægning til årsmedlemskab opnår du både rabat og momsbesparelse.Har du et medlemskab gennem Ældre Sagen, kan du med fordel omlægge til årsmedlemskab inden 31/12 og dermed spare momsen (25%) det næste år.
Da årsmedlemskabet allerede indeholder en rabat, får du en rabat, der (næsten) svarer til den, du har i dag – samtidig med, at du undgår momsforhøjelsen.
Samlet besparelse:
- Fuldt medlemskab: 1.200 kr. (16,7%) + 1.797 kr. moms = 2.997 kr.
- Dagsmedlemskab: 600 kr. (14,3%) + 1.047 kr. moms = 1.647 kr.
🔹 Årsmedlemskaber
Hvis du allerede har et årsmedlemskab, kan du forlænge det med yderligere et år inden 31/12-2025 og dermed sikre momsfrihed i 12 måneder mere.
Eksempel:
Udløber dit medlemskab 1. juni 2026, og du forlænger inden 31/12-2025, vil dit medlemskab fortsætte til den gamle pris frem til 1. juni 2027.
Kort fortalt
👉 Skift til årsmedlemskab inden 31. december 2025
👉 Spar momsen det første år
👉 Få skattefradrag på 1.750 kr.*
👉 Og bevar dit medlemskab til bedst mulige pris
*Skattefradrag gælder som udgangspunkt for betalinger foretaget efter 01. januar 2026.
🔹 Virksomhedsordning / Bruttoløn
Som noget nyt kan du – hvis din arbejdsplads er indstillet på det – indgå en virksomhedsaftale på minimum 12 måneder.
Medlemskabet betales da før skat, og du kan spare op til 45% på dit medlemskab.
Indgås aftalen inden 31/12-2025, spares momsen også.





